ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه تدوین طرح در مجلس و انصراف
12-10-2013, 05:12 AM
ارسال: #1
نحوه تدوین طرح در مجلس و انصراف
نحوه تدوین طرح در مجلس

آیین نامه داخلی مجلس به صراحت درباره نحوه تنظیم طرح های مختلف توضیحات لازم را ارائه کرده و در حقیقت دست نمایندگان برای این موضوع کاملا باز است و می توانند با استفاده از این ابزار قانونی به راحتی یک طرح را به صحن علنی مجلس ارائه کنند. بر اساس ماده 131 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی طرح‌هاى قانونى با امضاء و ذکر نام حداقل پانزده نفر از نمایندگان در مجلس به رئیس جلسه تسلیم مى​‏شود و پس از اعلام وصول و قرائت عنوان آن توسط رئیس یا یکى از دبیران، در همان جلسه به کمیسیون​‏هاى مربوط ارجاع می​شود.

این طرح​ها پس از ارجاع به کمیسیون‏​هاى ذى‏ربط چاپ و توزیع و نسخه‏​اى از آن توسط رئیس براى وزیر یا وزیران مربوط ارسال می​گردد. طرح‌ها نیز همانند لوایح، باید داراى موضوع و عنوان مشخص باشند و دلایل لزوم تهیه و پیشنهاد آن در مقدمه به وضوح درج شود و همچنین داراى موادى متناسب با اصل موضوع و عنوان طرح نیز باشد.

انصراف از امضا

در این میان بارها مشاهده شده است که برخی نمایندگان با انصراف خود از پیگیری طرح و پس گرفتن امضای خود آن طرح را از حد نصاب انداخته و ادامه بررسی آن را لغو کرده اند. این موضوع در بررسی طرح استیضاح وزرا یا سوال از رئیس جمهور بویژه در دولت قبل، خبرساز شده بود. تا آنجا که منجر به اصلاح آیین نامه داخلی مجلس شد.

بر اساس ماده 133 آیین نامه داخلی مجلس، پس از اعلام وصول طرح قانونى، چنانچه جمعى از امضاءکنندگان تقاضاى کتبى استرداد آن را بنمایند به‌طورى که امضاءکنندگان باقى مانده کمتر از پانزده نفر گردند، درصورتى که تقاضاى استرداد قبل از تصویب کلیات باشد طرح مسترد و گزارش آن به مجلس داده خواهد شد و در صورتى که کلیات به تصویب رسیده باشد پس از توضیح یک نفر از تقاضاکنندگان و صحبت یک نفر مخالف، هریک به مدت ده دقیقه با تصویب مجلس، طرح قابل استرداد می​باشد.

درجهت غني سازي انجمن شما هم به ما كمك كنيد
آخرين اخبار، شاخص ها وقوانين تصويب شده رابنويسيد

حتما لينك خبر را هم قراردهيد

انجمن تخصصي دانش مسائل روز مديريتي
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان